Zrobienie pierwszego kroku jest najważniejsze, a zarazem najtrudniejsze. Zwłaszcza, jeśli chodzi o rozpoczęcie przygody z inwestowaniem. Jeśli interesuje Was temat inwestycji w nieruchomości musie zadać sobie kilka bardzo ważnych pytań i poznać na nie odpowiedzi.

W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania, tzn. czego mogą Państwo oczekiwać od inwestycji oraz czym kierować się przy wyborze nieruchomości?

W jakie nieruchomości chcę inwestować?

Odpowiedź na to pytanie jest kluczowa. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów nieruchomości. Od celu, jaki chcesz osiągnąć dzięki inwestycji w nieruchomość, zależy jej rodzaj, który powinieneś wybrać. Abyś nie zgubił się w buszu możliwości inwestycyjnych musisz wiedzieć też, po co to robisz, ale tym zajmiemy się później. Teraz pokażemy Ci, jakie inwestycje w nieruchomości masz do wyboru. Możesz kupić kamienicę w dużym bądź małym mieście. Możesz zainwestować w mieszkanie w bloku. Możesz kupić działkę budowlaną. Możesz kupić ziemię rolną. Możesz kupić historyczną budowlę. Aż w końcu możesz kupić lokale usługowe. Wszystko to jest świetnym pomysłem na inwestycję w nieruchomość. Możliwości masz wiele. Kluczem do wybrania właściwej będzie odpowiedź na pytanie: „dlaczego chcesz inwestować w nieruchomości?”.

Dlaczego chcę inwestować w nieruchomości?

Przed wyborem sposobu na inwestycję w nieruchomości muszą Państwo odpowiedzieć sobie jeszcze na pytania takie, jak dlaczego chcę inwestować?, jaki jest cel mojej inwestycji? co chcę osiągnąć? Wiele osób traktuje inwestowanie w nieruchomości, jako lokatę na przyszłość. Nic dziwnego – jest to sposób na zapewnienie sobie godnej przyszłości. Wystarczy posiadać dodatkową gotówkę, którą można przeznaczyć na inwestycję. Dla wielu osób inwestycja w nieruchomości jest jedynym źródłem dochodu – zyski rentierów kształtują się na naprawdę wysokim poziomie. Bycie rentierem wymaga jednak poświęcenia i posiadania wiedzy. Jeśli chcesz inwestować w nieruchomość a nie dysponujesz odpowiednią ilością czasu warto rozważyć wynajem nieruchomości – to zawsze sposób na uzyskanie stałego miesięcznego dochodu. Zainwestowanie w nieruchomość może pozwolić Ci także na prowadzenie własnego biznesu, np. agroturystyki. Zakupione grunty, czy to rolne czy budowlane możesz za kilka lat sprzedać, z zyskiem oczywiście. Jeśli odpowiesz sobie na pytanie, co chcesz osiągnąć dzięki inwestowaniu w nieruchomość z pewnością będziesz wiedzieć, jaki rodzaj inwestycji wybrać. Nie zapomnij jednak o ustaleniu granic. To chyba najważniejsze i najtrudniejsze zadanie do wykonania przez inwestora.

Ustal granice inwestowania w nieruchomość

Ustalenie granic jest niezwykle istotne. Musisz wiedzieć, jakie maksymalne ryzyko chcesz podjąć, a tak naprawdę czy w ogóle chcesz ryzykować czy być może wolisz wybrać inwestycje w nieruchomości w pełni bezpieczne? Jakich działań inwestycyjnych jesteś w stanie się podjąć a jakich zdecydowanie nie? W następnej kolejności musisz ustalić ile jesteś stanie zainwestować. Powinieneś realnie ocenić swoje warunki finansowe. Czy chcesz zainwestować tylko i wyłącznie swoje oszczędności czy też chcesz skorzystać z pomocy banku. W tej drugiej sytuacji musisz również sprawdzić, czy Twoja zdolność kredytowa jest wystarczająca. Warto również określić czas trwania inwestycji. Im krótszy czas tym mniejsze efekty. 5 letnia inwestycja w nieruchomość być może pozwoli Ci zabezpieczyć swoją przyszłość, ale już 15 letnia może pomóc Ci zabezpieczyć przyszłość Twoich dzieci. Inwestycje w nieruchomości bez dwóch zdań wiążą się z zyskiem. Warto, więc określić czy spodziewane zarobki będą dla nas atrakcyjne. Każdy oczekuje innych zysków, a bez owijania w bawełnę, należy stwierdzić, że zbyt małe, niesatysfakcjonujące zyski zmniejszą zaangażowanie. Natomiast bez zaangażowania i poświęcenia czasu, żadna inwestycja nie przyniesie zysków.